TİYATRO - OYUNCU

Garaj İstanbul'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi İSTANPOLİ, dünyaca ünlü Belçikalı yönetmen Michael Laub'un portre serilerinin İstanbul ayağı ile devam ediyor. Portre serileri dünyanın çeşitli sahnelerinden sonra "bu şehir kadınını sever" sloganıyla "İstanbul Portreleri" olarak garajistanbul'da.

 

Dünyaca ünlü tiyatro yönetmeni ve çağdaş dans koreografı Michael Laub çoğunlukla minimalist olarak tanımlanıyor. Kendisi için "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi "anti-ilizyonist" tiyatronun kurucularından biridir" diyor. Laub son yıllarda sahnede hiç yer almamış "portre" kişiliklerini araştırıyor. garajistanbul'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi İSTANPOLİ için, daha önce Hamburg Şehir Tiyatrosu'nda, Berlin'de ve dünyaca ünlü performans sanatçısı Marina Abramovic'le gerçekleştirdiği "Portre Serileri"nin İstanbul ayağını hazırladı.

 

Michael Laub "Portre Serileri"nin İstanbul ayağı için 2009 Ekim, Aralık ve 2010 Ocak aylarında İstanbul'a geldi. Oyun için yapılan seçmelerde 200'den fazla amatör oyuncu ile görüştükten sonra sadece kadınlarla çalışmaya karar verdi. "İstanbul Portreleri"nde İstanbul'da yaşayan 10′dan fazla kadın, kendi hikayelerini sahne üzerinde seyirciyle paylaşıyor.

 

Belçikalı yönetmen Michael Laub tarafından birkaç yıl önce; oyuncu, dansçı ve amatör katılımcılarla geliştirilen "portre" fenomeni odaklı konseptte "Portre Serileri", gerçek ile kurgu ve sahtelik ile özgünlük arasındaki ilişkiye dikkatleri çekiyor. "Bir portre yaratmak" kişinin kendisini bir rol veya karakter olarak sahneye yansıtması şeklinde tanımlanıyor.

 

Sahneye adapte edilmiş canlı portreler fikri, ilk olarak 2002 yılında Hamburg Schauspielhaus oyuncularının altışar dakikalık portrelerinden oluşan bir oyunun (Portraets 360 Sek) sahne almasıyla ortaya çıktı. Daha sonra tiyatro mübaşiri, tiyatro yönetmeninin şoförü ve temizlikçi gibi diğer tiyatro çalışanları da bu konsepte katıldı. Bu tür bir düzenleme Remote Control Productions'ın profesyoneller ve daha önce hiç sahneye çıkmamış amatörleri bir araya getirdiği kendine has oyuncu kadrosunu oluşturdu. Laub'un amacı, birbirinden bağımsız 14 karakteri sahnede sergileyerek kurumun da bir çeşit portresini oluşturmaktı.

 

Remote Control Productions ile yaptığı çalışmada Portre serilerine farklı açılardan, ama bilindik biçimsel yapılarla yaklaşılabileceğini fark eden Laub, karakterlere ait kişisel günlük yazılarından tutun da ev yapımı videolara kadar tamamen yapay veyagerçek kişisel malzemeleri projenin bir parçası olarak kullanıyor.

 

garajistanbul tarafındanyapımcılığı üstlenilen "İstanbul Portreleri / aktrisler", İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteği ve Remote Control Productions'ın işbirliği ile yapılmaktadır. Projenin olası serisel niteliği sanatçının ilgisini çekmekte ve 2010 yılında ek olarak Rotterdam'da da portre projeleri yapımları planlamaktadır.

 

İSTANBUL PORTRELERİ

İSTANPOLİ 3

Konsept ve yönetim : Michael Laub / www.michael-laub.com

Dramaturji ve Seçmeler : Astrid Endruweit

Işık Tasarım: Nigel Edwards

Teknik Yönetmen: Jochen Massar

Ses Tasarım : Ata Güner

Remote Control Yapım Yönetimi : Claudine Profitlich

Yapım Amiri: Aslı Demir

Yönetmen Yardımcısı: Ebru Karaca

Proje Asistanları : Ufuk Tan Altunkaya & Thomas Schütt

Oyuncular:

Ahu Güral

Aslı Bostancı

Ayşe Burcu Eren

Berrin Karabaş

Dilşah Demir

Filiz Altıntaş

Günce Miraç Dizman

Makbule Tüzüner

Sare Ciğdem Tekelioğlu Demir

Seher Şentürk

Sevgi Keskin

Videodaki oyuncular:

Perihan Kurtoğlu

Zeynep Gülçin Yurdabak & Serpil Semra Yurdabak