Profesyonel Bilişsel Koçluk Modeli; Ayşe Burcu Eren tarafından oluşturulmuş bir koçluk modelidir.

 

Bilişsel farkındalığa dayalı, Bilişsel Koçluk Süreci ve yine Koçluk T Diyagramı, Ayşe Burcu Eren tarafından oluşturulmuştur.

 

Koçluk T Diyagramı Dünyada bir ilktir.

 

Koçluk görüşmelerinde; danışanların, fark ediş süreçlerini mükemmel gerçekleştirmeleri ve fakat sonrasında, fark etmenin başlattığı değişimle birlikte, dönüşümü gerçekleştiremedikleri ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

 

 

 

"Danışan, koçluk görüşmelerinde, birçok farkındalık yaşayabiliyor, kendi çözümünde yol alabiliyor, hatta eylem planına bile geçiş yapabiliyor ve fakat sonrasında bir tür bilinçdışı sebepten ötürü, değişimin ihtiyaç duyduğu zamanı kendine tanıyamıyor ve eğer konu, bir tür bakış açısı ve veya zihinsel süreçte bir vizyon belirleme değilse; harekete geçmeyi bırakıyordu.

 

Yani fark edişler değişimi başlatıyor, fakat dönüşüm her zaman sağlanamıyordu.

 

Ve Şöyle Dedim:

 

"Değişim hemen başlar, dönüşüm süreç içinde gerçekleşir"

 

Ne olurdu da bir fark ediş, bir öğrenmeye ve oradan da kişinin yaşamının bir parçası haline dönüşürdü?

 

Bu sorunun cevabından bir model, bu modelden bir diyagram ortaya çıktı.

 

2013 ile - 2018 arasında öğrencilerden ve koçluk görüşmelerinden alınan olumlu sonuçlarla, Profesyonel Bilişsel Koçluk Modeli ve içeriğinde yer alan Koçluk T Diyagramı; Association for Coaching, (İngiltere merkezli Uluslararası Koçluk Derneği)'ne 2018 yılının sonlarına doğru sunuldu ve  2019 Mart Ayında akredite edildi."    

 

 

Ayşe Burcu Eren

 

Akreditasyon ve Kurumsal üyelik, Ayşe Burcu Eren'e aittir.

 

https://www.associationforcoaching.com/search/all.asp?c=&bst=Eren+Coaching