İK KOÇLUĞU
İK KOÇLUĞU

Firmalardaki İK çalışanının koçluk rolünü üstlenmeye zorlayan en önemli faktörlerden birisi İK çalışanının organizasyonel  bilgisi ve o ortamdaki yöneticinin etkisidir. Bu aynı zamanda İK koçlarının bu yeni ilişkilerde, iç müşterileri etkilemekte başarısız olmalarının nedenlerinden birisidir.

İK personelinin sunduğu koçluk yardımının, yöneticinin potansiyeline, organizasyondaki geçmişinin sağladığı faydadan daha fazla fayda sağlaması gerekmektedir.

Bugün öğretilen ve uygulanan koçluk becerisi, yöneticiler ile insan kaynakları arasındaki ilişkide kökten değişim yapma potansiyeline sahiptir.

Koç Sıfatı ile,...

Koç sıfatıyla insan kaynakları yöneticileri aktif dinlemeden, yöneticilerin güçlü ve zayıf yönlerinin test sonuçlarıyla ortaya çıkartılmasına kadar geçen süreçte her şeyi yapabilirler.

Bir yönetici koçu genellikle yüksek potansiyelli yöneticiler ile çalışır iken, İK koçu organizasyonda her kademeden yönetici ve uzman ile çalışıyor olabilir.

İşte bu İnsan Kaynakları koçluğu rolünü zorlu kılmaktadır. Ayrıca, yetenekli İK uzmanları her zaman yöneticilere, davranış tarzlarının başkaları üzerindeki etkisi hakkında geri bildirim sağlamaktadır. Belirli sıklıklarla, İK koçu organizasyonun liderine durumun bir parçasının nasıl ele alınacağı sorusunu yönlendirir.

İK koçları zor sorular sorar ve olaylar hakkında tavsiyeler verirler; bu yöntem yöneticinin seçtiği yoldan daha verimli olabilmektedir. İnsanlar, kendilerine geribildirimde bulunulurken farklı tepkiler gösterebilirler, en özenle seçilmiş kelimeler bile beklenmedik bir olumsuz tepki yaratabilmektedir.

Böylece, İK'nın koçluk uygulamaları, politik usta gözlemler ve açık yürekliliğin karışımıyla yöneticilere liderlik ve kişisel mükemmellik sıfatını geliştirmelerinde yardımcı olabilmektedir.

Firmalardaki İK uzmanları, koçluk rolünü üstlenmeye hazır oldukları takdirde ise bu konuda dışarıdan hizmet almaya her zaman gerek kalmamaktadır.

İK çalışanı ya da İK Uzmanı olabilirsiniz...Koçluk becerileri ile, mesleğinizin olmazsa olmazları ile karşılaşacaksınız...

İK Koçluğu hizmeti almak için lütfen iletişime geçiniz...